www.drazobnik.sk

www.drazobnik.szm.sk

 

Čo sú to dražby, kto a kedy ich môže vykonávať a využívať?

dražba je verejný predaj, pri ktorom sa majiteľom stáva ten, kto dá viac

Slovenský právny systém upravuje pojem dražba ako aj ich vykonávanie v 2 právnych predpisoch:

Právny predpis

Zákon č.527/2002 Z.z. o (o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov)

Zákon č.233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti v znení ďalších zákonov

Pojem dražba

§ 2a) zákona č.527/2002

Na účely tohto zákona sa rozumie dražbou verejné konanie, ktorého účelom je prechod vlastníckeho práva alebo iného práva k predmetu dražby, konané na základe návrhu navrhovateľa, pri ktorom sa licitátor obracia na vopred neurčený okruh osôb prítomných na vopred určenom mieste s výzvou na podávanie ponúk a pri ktorom na osobu, ktorá urobí najvyššiu ponuku, prejde príklepom licitátora vlastnícke alebo iné právo k predmetu dražby, alebo verejné konanie, ktoré bolo licitátorom ukončené z dôvodu, že nebolo urobené ani najnižšie podanie

Tento zákon neupravuje priamo pojem dražba, ani neupravuje tak detailne priebeh dražby ako zákon o dobrovoľných dražbách.

Kto môže dražbu navrhnúť, resp. iniciovať jej uskutočnenie

§7 zákona 527/2002 Z.z.
Navrhovateľ dražby

1. Navrhovateľom dražby je vlastník predmetu dražby alebo osoba oprávnená konať v mene vlastníka podľa osobitného zákona9) (ďalej len "záložný veriteľ"), ktorý za podmienok ustanovených týmto zákonom navrhuje vykonanie dražby

(oprávnená osoba je napr. záložný veriteľ v zmysle zákona č.526/2002 Z.z.)

Pri vykonávaní dražieb v zmysle zákona č.233/1995 Z.z. je dražba vlastne len spôsobom predaja predmetov exekúcie, navrhovateľ teda v tomto prípade navrhuje len vykonanie exekúcie:

§38 zákona č.233/1995 Z.z.

Návrh na vykonanie exekúcie

(1)Exekúciu možno vykonať len na návrh oprávneného alebo na návrh toho, kto preukáže, že naňho prešlo právo z rozhodnutia (§ 37 ods. 3)

(2) Oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa tohto zákona, ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie.

Kto a za akých podmienok môže dražbu vykonávať

 Dražby podľa zákona 527/2002 Z.z. vykonáva dražobník:

§ 6
Dražobník

(1) Dražobníkom je osoba, ktorá organizuje dražbu a spĺňa podmienky ustanovené týmto a osobitným zákonom8) a vzniklo jej oprávnenie na prevádzkovanie príslušnej živnosti. Ak ide o majetok územných samosprávnych celkov alebo o majetok štátu, môže byť dražobníkom aj územný samosprávny celok alebo príslušný orgán štátnej správy.
(2) Dražobníkom môže byť osoba, ktorá má vysokoškolské vzdelanie a tri roky praxe alebo úplné stredné vzdelani
e a osem rokov praxe. U dražobníka, ktorý je právnickou osobou, musí podmienky vzdelania a praxe spĺňať osoba zodpovedného zástupcu.
(3) Dražobník je povinný uzatvoriť zmluvu o poistení svojej zodpovednosti za škodu, ktorá by mohla vzniknúť v súvislosti s
 činnosťou dražobníka s minimálnou výškou plnenia 25 000 000 Sk. Bez zmluvného poistenia nemôže vykonávať činnosť dražobníka. Na požiadanie je povinný poistenie preukázať navrhovateľovi, účastníkom dražby a kontrolným orgánom.
(4) Porušenie povinnosti dražobníka upustiť od dražby, ak tak bol povinný urobiť, alebo povinnosti dohodnúť a udržiavať poistenie sa považuje za osobitne závažné porušenie povinnosti.8)
(5) Ak je dražobníkom územný samosprávny celok alebo orgán štátnej správy, nevzťahujú sa na naň po
dmienky o vykonávaní činnosti dražobníka podľa odsekov 2 až 4.

 Dražby podľa zákona č.233/1995 Z.z. môže vykonávať výhradne exekútor.

§ 2
Exekútor je štátom určenou a splnomocnenou osobou na vykonávanie núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí (ďalej len "exekučná činnosť").


§3

Exekútor vykonáva exekučnú činnosť nestranne a nezávisle. Pri výkone svojej činnosti je viazaný len Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi, inými všeobecne záväznými právnymi predpismi vydanými na ich vykonanie a rozhodnutím súdu vydanom v exekučnom konaní.

§4

Činnosť exekútora je nezlučiteľná s pracovným pomerom alebo s obdobným pracovným vzťahom alebo s vykonávaním inej zárobkovej činnosti s výnimkou vedeckej, pedagogickej, literárnej, umeleckej a publicistickej činnosti.

Kto môže dražiť

§ 5 zákona č.527/2002 Z.z., keďže tento paragraf je pomerne rozsiahly, stručne z neho vyberáme:

(1) Účastníkom dražby je osoba prítomná na dražbe, ktorá sa dostavila s cieľom urobiť podanie a spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom.

(2) Účastníkom dražby je osoba spôsobilá na právne úkony. To neplatí, ak ide o maloletých alebo o osoby, ktoré boli zbavené spôsobilosti na právne úkony alebo ich spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, ak je predmetom dražby spoluvlastnícky podiel k veci, ku k
torej už spoluvlastnícky podiel majú; podmienkou je, že tieto osoby musia byť zastúpené zákonným zástupcom alebo opatrovníkom.

Ďalšie odstavce určujú najmä to, kto nemôže dražiť. Ide najmä o osoby personálne či majetkove prepojené s dražobníkom.

Je zrejmé, že aj dražiteľ v zmysle zákona č.233/1995 Z.z. musí byť spôsobilý na právne úkony. Obmedzenia v osobe dražiteľa sú uvedené v §144

§ 144

(1) Po zložení zábezpeky exekútor vyzve záujemcov, aby dražili.
(2) Draží sa osobne alebo prostredníctvom zástupcu, ktorý musí preukázať právo zastupovať záujemcu verejnou alebo úradne overenou listinou.
(3) Dražiť nemôže exekútor poverený vykonaním exekúcie (§ 44) ani jeho zamestnanci, zapisovateľ, znalec, ktorý vypracoval znalecký posudok na draženú nehnuteľnosť, povi
nný, vydražiteľ uvedený v § 143 ods. 1 a ani ten, komu nadobudnúť vec bráni osobitný predpis.

 

 Späť na hlavnú stránku